KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Co se skrývá za výrobou obnovitelné elektrické energie? A jakou námahu stojí takovou energii vyrobit? To si můžete sami vyzkoušet
 
Autor / zdroj foto: Muzeum obnovitelných zdrojů energie

Muzeum obnovitelných zdrojů energie / Velké Hamry

Muzeum obnovitelných zdrojů energie je věnováno mírně osvětě, vysvětlení základních prvků a názorných ilustračních fotografii a popisů, které návštěvníky provedou tematikou obnovitelné výroby elektrické energie.

Historická cesta výroby elektrické energie v oblasti Velkých Hamrů je spojena s průmyslovou revolucí - zahájení výroby textilu a využití vodní síly v sklářském průmyslu.

Distribice a výroba elektrické energie byla podmíněna místními zdroji energie - v tomto případě toku řeky Kamenice. Od prahistorie vodních náhonů, rybníků, hamrů, mlýnů dospěla tehdejší doba k novým technologií, například Francis turbinám, které s generátory byly schopny vyrábět potřebnou elektrickou energii pro pohon textilních strojů.


Firma FOBOS s.r.o. respektující tradice a um předků, udržuje tyto historické stroje, vodní trasy a stavby, a potvrzuje dovednost předků, protože většina strojů je již desetiletí, některé i století v provozu.

Tyto ověřené stroje pracující 24 hodin denně, i o víkendech, neberou si dovolenou, nejsou nemocné a nejsou organizovány v odborových organizacích, jsou trvalou připomínkou a výzvou pro současné generace lidi zabývajících se touto disciplinou - výrobou elektrické energie.


Dominantou muzea v Mezivodí je stále funkční Francisova spirální kotlová turbína, která vyrábí ekologicky čistou energii za pomoci vody z nedalekého potoka. Uvidíte původní rozvodnou stěnu vodní elektrárny, seznámí se i s dalšími druhy vodních turbin. Řezy soustrojím nabízejí unikátní pohled do jejich vnitřností.

Kromě monumentální turbíny jsou ale součástí expozice i další nepřehlédnutelné atrakce. Například zmenšené vodní kolo, celá stěna hodin, budíků a ukazatelů, které sloužily ve starých vodních elektrárnách. Téměř autentická bioplynová stanice uplácaná z napodobenin exkrementů a nepřeberné množství různých turbín a jejích dílů, třeba Kaplanovy, Bankiho i zmíněné Francisovy. Na vlastní kůži si tu můžete vyzkoušet výrobu energie vlastními silami, a to šlapáním na kole.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.