KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Šindelka v Harrachově.
Šindelka v Harrachově
Šindelka v Harrachově. 
Autor / zdroj foto: Šindelka v Harrachově

Šindelka v Harrachově / Harrachov

Žulový dům je dnes jako jedna z expozic Krkonošských muzeí otevřen každému zájemci o lesnictví a myslivost. Ať už se bude chtít seznámit s málo známými a dodnes aktuálními obory lidské činnosti, nebo jen strávit příjemnou chvilku za sychravého počasí.

V budově, která je v Harrachově známá jako Šindelka, se od počátku 19. století vyráběla střešní krytina – šindel. Dnes už se tady ale nic nevyrábí, posledních 60 tisíc šindelů bylo v roce 1934 použito na střechu staré Labské boudy.

Hluboké lesy pokrývají velkou část Krkonošského národního parku a péče o ně stojí naše lesníky nemalé úsilí. V expozici se dozvíte, jak se les pěstuje, ale také jak a proč se v něm těží dříví. Nedílnou součástí krkonošských lesů je i zvěř. O tu je třeba správně pečovat, aby v Krkonoších prospívala, ale zároveň nepůsobila nadměrné škody na lesních porostech. Na vlastní oči uvidíte i přezimovací obůrku a pestrou zvířenu žijící v lesích. V celé expozici tak můžete napočítat 32 vycpaných zvířat, mezi kterými nechybí jelen, srnec, nebo divočák.

Nejen pro zájemce o historii je připraven funkční model klauzy – zařízení, která byla v Krkonoších od 16. století budována za účelem splouvání vytěženého dříví po vodě do nižších poloh. V našem mini-kinosálu se prostřednictvím několika krátkých filmů můžete nechat unést dechberoucími záběry krkonošských lesů a horských masivů.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.