KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum socialistických vozů ve Velkých Hamrech se může pyšnit jedinou vyrobenou Škodou 765 combi special nebo i legendárním Trabantem 601
 
Autor / zdroj foto: Muzeum socialistických vozů

Muzeum socialistických vozů / Velké Hamry

Muzeum socialistických vozů vzniklo v roce 2011 s cílem prezentovat motorismus východního bloku 50.-80. let minulého století i obraz tehdejší doby. Od vývojové řady automobilů Škoda s motorem vzadu, ve které nechybí ani vzácný dvoudveřový model 1000MBX, přes luxusní limuzíny Tatra se přenesete do Sovětského svazu. Ten reprezentují vozy značek Lada, GAZ, robustní Moskviče či ukrajinský Záporožec.

Desítky vozů, které se ještě před několika lety proháněly po silnicích, či na ně lidé stáli frontu před národním podnikem Mototechna byly původně prezentovány v muzeu, které se nacházelo ve středočeské vesničce Kozovazy. Později byla nejen z nich sestavena expozice otevřená roku 2014 v severních Čechách ve Velkých Hamrech.

Naleznete zde i východoněmecké dvoutaktní automobily Wartburg a legendární „bakeliťák“ Trabant 601 s duroplastovými díly karoserie. Východní blok doplňují mimo jiné rumunská Dacia, ARO, Oltcit nebo polské Fiaty.

Na hlavní výstavní halu s osobními vozy navazuje nově otevřený prostor věnovaný nákladním vozům. Několik tematicky uspořádaných celků Vám představí vývoj automobilů v rámci jednotlivých značek. Na domácí značky Škoda, Tatra nebo Jawa navazují stroje sovětské i dalších zemí východního bloku. Nechybí samozřejmě ani Veřejná bezpečnost, hasiči, vojenská a další služební vozidla, prototypy a spousta doplňků a zařízení které s motorismem úzce souvisí.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.