JABLONEC NAD NISOU
V pondělí 1. června oficiálně vstoupila jablonecká přehrada Mšeno do další letní sezóny. Od loňska přibyly na přehradě nové toalety na Tajvanu, dvě nová přístupová schodiště na břehu pod Slunečními lázněmi a v neposlední řadě prošla obnovou i zeleň na pozemcích města v těsné blízkosti vodní nádrže.
Koupací sezóna na přehradě stojí městskou pokladnu každoročně zhruba 2,6 milionu korun – provoz toalet, úklid, likvidace odpadu, služby vodních záchranářů a monitoring kvality vody.
Vodní nádrž Mšeno je ve správě Povodí Labe. Město prostřednictvím technických služeb a pracovníků veřejně prospěšných udržuje zeleň, stezky pro cyklisty a bruslaře, sportoviště a dětská hřiště ve svém vlastnictví. Ve spolupráci s Povodím Labe a Krajskou hygienickou stanicí jablonecká radnice bdí nad rozvojem sinic a v případě potřeby má připravené peníze na jejich likvidaci. V uplynulých letech to ale naštěstí nebylo potřeba. Na veřejný pořádek, dodržování zákazu koupání psů i bezpečnost cyklistů dohlíží městská policie, nad bezpečností koupajících bdí od června do září vodní záchranná služba. Koupací sezóna trvá oficiálně od 1. června do 1. září. Na přehradu se neplatí žádné vstupné, jediným výnosem je parkovné na parkovišti v ulici Za Hrází.
Od loňska nové toalety, schodiště i stromy
Od loňského podzimu se rekonstruovaly toalety na Tajvanu za 2,4 milionu korun. Prostory toalet jsou připravené i na přebalení dítěte a mohou je použít imobilní občané. Stejně jako ostatních 7 toalet kolem přehrady jsou otevřené zdarma od 8 do 20 hodin. Ve stejném objektu našli své nové útočiště také vodní záchranáři.
Další výraznou změnou je zpevnění erozí poškozeného břehu pod Slunečními lázněmi a dvě nová schodiště, které usnadní návštěvníkům vstup do vody. Stavební práce za 1,5 milionu korun začaly vloni na podzim a nyní je již všechno hotovo, zábrany zatím brání vstupu na čerstvě zatravněné plochy, ale jakmile se tráva uchytí, budou odstraněny.
Během podzimu došlo také k obnově zeleně na pozemcích v majetku města - ošetření vzrostlých stromů, kácení, odstraňování pařezů a výsadbu nových stromů a keřů. Částečně se obnovily i travnaté plochy. Náklady v celkové výši 2,6 milionu jsou částečně kryty dotacemi ze Státního fondu životního prostředí a Evropského fondu regionálního rozvoje. Z rozpočtu města bylo uhrazeno necelých 1,1 milionu korun.
Bezpečnost především
Zásady chování návštěvníků přehrady i kontakty na záchranné složky jsou uvedeny na sedmi informačních tabulích kolem přehrady. V pěti bednách v jejich blízkosti jsou pak uložena lana a záchranné kruhy pro případ potřeby.
Odpadkové koše lákají vandaly
O úklid a likvidaci odpadků se starají Technické služby Jablonec nad Nisou. „Kolem přehrady je rozmístěno 35 bytelných odpadkových košů s držáky na sáčky na psí exkrementy. Během loňského léta jsme museli odpadkové koše vyměnit za bytelnější, ty původní se stávaly terčem vandalů a i s obsahem končívaly zvláště o víkendových nocích ve vodě. Tyhle nové už vandalové tak snadno neodmontují, ale už je bohužel také stihli poničit a posprejovat,“ stěžuje si náměstek primátora Vele a dodává, že loňská výměna košů stála 390 tisíc korun.
Psi se v přehradě koupat nesmějí
Od 1. května do 31. srpna je městskou vyhláškou zakázáno v první přehradě koupání psů a zvířat v zájmovém chovu.