VOLNÝ ČAS / Náš tip

Jablonecké muzeum slaví 120 let!
Historický snímek z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. 
Autor / zdroj foto: Šárka Labusová

Jablonec nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, zřizované Ministerstvem kultury České republiky, spravuje největší kolekci bižuterie na světě a jednu z největších evropských veřejných sbírek skla. Poprvé se muzeum otevřelo veřejnosti už v roce 1904. V roce 2024 tedy oslaví 120 let od svého založení. 

K výročí muzeum připravilo nové výstavní projekty, hudební vystoupení, komentované prohlídky, výtvarné dílny, zábavné i odborné programy. „Slavit se bude celý rok“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

V plánu je například dubnové odhalení dalšího uměleckého díla v muzejním parku, a to figurální plastiky uznávané sklářské výtvarnice Gizely Šabókové. V květnu by měl být v rámci muzejní noci představen veřejnosti „murál“, tedy originální výtvarné ztvárnění tzv. Pelantova schodiště, betonové přístavby muzea ze 60. let. „V listopadu vyhlášená veřejná soutěž oslovila 9 účastníků, o realizaci rozhodne odborná komise do konce ledna“, sdělil hlavní kurátor muzea Petr Nový. Na červen je plánován dětský den v muzeu, kdy budou zpřístupněny nové, originální dětské hrací prvky v muzejním parku, pokřtěn maskot a dětský tištěný průvodce muzeem. Výtvarně jej přislíbil zpracovat kreslíř Petr Urban, který už je autorem i dříve zpracovaného průvodce expozicemi na Kristiánově. „To vše je součástí naší dlouhodobé strategie většího využívání parku a celého muzea rodinami s dětmi. Akci doprovodí celodenní zábavný program“, dodává muzejní edukátorka Dana Křivánková.

Na druhou polovinu roku jsou pak připravovány dvě veřejné akce spojené s kulturním programem, a to v rámci tradiční akce Křehká krása a vloni zrozené Jablonecké Perle. V říjnu dojde v rámci Dne evropského dědictví k odhalení pamětní desky zakladatele muzea K. R. Fischera, oslavy ukončí tradiční vánoční tvoření, letos obohacené o překvapení.

Muzeum ale ještě před začátkem oslav svých narozenin dostalo několik krásných dárků. V prosinci slavilo úspěšný zápis ruční výroba skla na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, ke konci roku dosáhlo vysněné mety 50 tisíc návštěvníků za rok. V soutěži o cenu Evropské muzeum roku 2024 (EMYA) se dostalo do užšího výběru a v květnu se utká s dalšími vybranými institucemi o vítězství. „Pro nás je velkým úspěchem už samotný postup mezi nominované. Dosud se to povedlo jen několika českým muzeím. Společné setkání s ostatními a prezentace nám navíc dá možnosti rozšíření kontaktů k navázání mezinárodní spolupráce“, doplnila Valečková. 

Už dnes má ale muzeum díky svému dobrému jménu a zahraničním kontaktům v plánu velké zahraniční výstavní projekty. V roce 2024 uspořádá výstavy u partnerů ve Španělsku, Polsku a na Slovensku, ve spolupráci s Českými centry budou dále obíhat svět dvě výstavy - Christmas Treasure (Vánoční poklad) věnovaná současným vánočním ozdobám, a Czech IN, tedy inovace, které české sklářství dalo světu. „Uspěli jsme rovněž s oběma podanými projekty v grantovém řízení v rámci Národního plánu obnovy, podprogramu Mobilita. Otevřeme tedy českým sklářským umělcům a designérům nové možnosti k navázání kontaktů s jejich partnery z dalších zemí Evropy“, uvedl Petr Nový. Těm zahraničním zase muzeum umožní seznámit se s celou strukturou sklářství u nás, která je v celosvětovém měřítku zcela výjimečná.

Jeden dárek k narozeninám by si však ředitelka muzea ještě přála. „Již více než půlstoletí máme celostátní působnost v oblasti bižuterie a skla, od roku 2003 jsme státní institucí. Moc bychom si tedy přáli, aby naše postavení bylo vyjádřeno už v názvu muzea“. 

Kompletní a vždy aktuální program oslav 120. výročí Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou najdete vždy jednoduše prostřednictvím QR kódu na jeho webu.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je jediné na světě.

Autor / zdroj: Šárka Labusová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.