VOLNÝ ČAS / Náš tip

V jabloneckém ekocentrum se zahřejete s vlnou
 
Autor / zdroj foto: Radana Schaeferová

JABLONEC NAD NISOU

Na sobotu 13. února připravilo ekocentrum v Jablonci nad Nisou dílnu, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet práci se vzácnou, pro zimu typickou surovinou - s ovčí vlnou.

Čistá ovčí vlna, jeden z nejstarších materiálů, má blahodárné účinky - v zimě tělo zahřeje bez nadměrného pocení, příznivě ovlivňuje spánek a je příjemná pro relaxaci. Je vzdušná, lehká, nemačkavá a pružná. Jak se vlna zpracovává si můžete sami vyzkoušet.

Ekocentrum v Jablonci nad Nisou přichystalo, v teple a suchu, "Vlněnou dílnu". Otevřena bude v sobotu 13. února od 14 do 17 hodin. Pro návštěvníky je připraveno několik zastavení - počínaje surovou, nezpracovanou vlnou, přes česání vlny na ruční česačce, ukázky barvení, pletení, předení na kolovratu až po výrobu dekorací metodou suchého i mokrého plstění. Dílnou budou provázet zkušení lektoři a s jejich pomocí (nebo bez) si každý může vyrobit malý vlněný dárek. Výrobky lehce zvládnou i děti. "Máme doma z předchozích dílen vlněného medvídka, pavoučka, anděla… Kdo je šikovný může si z vlny udělat opravdu krásné věci," říká otec osmileté Zuzanky.

"Jsme rádi, když se o přírodní materiály děti zajímají, ale neznamená to, že je dílna jen pro ně. Vítáni jsou u nás všichni, kdo mají rádi přírodu," doporučuje Simona Jašová ze Střediska ekologické výchovy Český ráj, které program připravilo.

Vlna jako materiál

Základní stavební látkou vlny je keratin - nerozpustná bílkovina, z níž se také tvoří naše nehty a vlasy. Skládá se z tisíců šupinovitých buněk, které se překrývají jako tašky na střeše. Vytvářejí tak neproniknutelnou izolační hráz proti změnám teploty a chrání nejen před chladem, ale i před teplem z vnějšího prostředí. Jinou pozorovatelnou vlastností vlny je její hydroskopičnost. Je schopna pohlcovat vodu až do 50 procent své hmotnosti. Přitom zůstává na dotek suchá a vlhkosti se snadno zbaví, jakmile okolní prostředí přestane být mokré. Proto oděv z vlněné látky také výborně pohlcuje pot z těla a vypařuje ho do okolí. Pro srovnání: bavlna pohltí vodu jen do osmi procent své hmotnosti a syntetické vlákno jen do necelých tří procent. Vlna příznivě ovlivňuje spánek a celkovou relaxaci těla. Speciální technologie výroby ovčího rouna vytváří vynikající schopnost, která byla nazvána termínem "suché teplo". To znamená, že si tělo udržuje svou teplotu a vůbec se nepotíte.

Historie

Pružné a odolné vlákno ovčí vlny šatí lidstvo již přes deset tisíc let. Ovčí vlna má unikátní vlastnosti i široké možnosti využití. Žádnému jinému textilnímu materiálu se zatím ovčí vlnu nepodařilo nahradit. Hydroskopičnost jakožto významnou vlastnost vlny znaly a využívaly už mnohé starověké kultury. Číňané ve vlně uchovávali led za velkého tepla. Nomádi v pouštích Předního východu nechali na poušti do vlny nasáknout noční rosu a ráno z ní tuto cennou tekutinu ždímali. Navíc, když se z vlny vlhkost vypařuje, uvolňuje vlna teplo, což je vlastnost, kterou se dnešní textilní návrháři snaží využít v nových tkaninách. První textilní manufakturu, kde zpracovávali vlnu, založili Římané už v 50. letech n. l. ve Winchesteru.

Autor / zdroj: Radana Schaeferová

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.