KULTURA / Výstavy

Potěšte se novoročními přáníčky z minulého století
 
Autor / zdroj foto: Radana Schaeferová

JABLONEC NAD NISOU

O Vánocích, více než kdy jindy, si mnoho z nás vzpomene na své dětství. Sníh byl bělejší, lidé milejší a Silvestr veselejší. Právě takový svět na vás dýchne z dobových pohlednic, které vystavuje Dům manželů Scheybalových v Jablonci nad Nisou.

Soukromá sbírka vánočních a novoročních blahopřání z první poloviny 20. století, která je nyní ke zhlédnutí v Domě manželů Scheybalových, návštěvníky zavede do světa veselých lyžařů, kominíčků, rozpustilých andělíčků a vážných ponocných. "Názorně ukazuje, v jakém dobovém oblečení lidé lyžovali, bruslili anebo jak byl oblečený ponocný při své každonoční službě. Mnohé děti možná ani nevědí, jak se dříve koledovalo a jaké koledníci nosili skříňové betlémy, hojně rozšířené v Podkrkonoší. Toto vše i jiné zajímavosti se dají vyčíst z jednotlivým malých papírových kartiček. Nezapomněli jsme ani na pánské návštěvníky - ty jistě zaujmou scénky s ukázkami silvestrovského veselí," říká Lea Machurová z Jabloneckého kulturního centra, která se na přípravě výstavy podílela.

O první polovině minulého století sběratelé mluví jako o zlatém věku pohlednic. "Vůbec první pohlednice s tematikou Vánoc se však objevila mnohem dříve - v polovině 19. století v Londýně. Byl na ní jednoduchý obrázek rodiny popíjející v příjemné náladě víno a zároveň text, který adresátům přál veselé Vánoce a šťastný Nový rok. Tento počin odstartoval oblibu posílání vánočních přání, na kterých se brzy nato začaly objevovat pro nás již klasické zimní motivy. Zpočátku byly pohlednice výsadou dobře situovaných a zámožných lidí. Brzy se však zvyk zasílání vánočních pohlednic příbuzenstvu, přátelům a známým stal natolik populární, že se jejich výroby ujala celá řada vydavatelů. Tvorbě návrhů pohlednic se věnovala i celá řada významných umělců, jako například Mikoláš Aleš, Jan Wenig, M. F. Kvěchová nebo Josef Lada," doplňuje Lea Machurová. Vývoji pohlednic se mapuje i výstava v Domě manželů Scheybalových, nejsou však na panelech řazené chronologicky, ale hlavně tematicky.

Výstava dobových novoročenek už přivítala první návštěvníky a většina z nich vchází se slovy: "Jé, takové obrázky také máme někde na půdě." A odchází s lehkým povzdechem: "To mně moc potěšilo a zahřálo u srdce. Škoda jen, že už se dnes posílají papírová přání tak málo!"

Po zhlédnutí novoročních a vánočních motivů můžete ještě v Domě manželů Scheybalových pobýt a navštívit Městskou galerii My o patro níž. I tam pocítíte atmosféru počátku minulého století. Nová výstava z cyklu "Retro Jablonec nad Nisou" přináší ohlédnutí za uměleckým zobrazováním Jablonce, jeho obyvatelů a okolní přírody v první polovině dvacátého století. "V prostorách galerie bude možné si připomenout dřívější podobu města, některé významné osobnosti i život obyčejných lidí nedávné doby. Vystavena jsou díla z bohatých sbírek Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, z majetku České spořitelny, jabloneckého státního okresního archivu a dalších institucí. Díky výzvě organizátorů zapůjčili obrazy i soukromí majitelé uměleckých děl ze zmíněné doby. Celý cyklus připomíná 150. výročí povýšení Jablonce na město, které slavíme v roce 2016," vysvětluje Jan Strnad z Městské galerie My.

NOVÝ ROK NA DOBOVÝCH POHLEDNICÍCH
Dům Jany a Josefa V. Scheybalových - Památník, Jablonec nad Nisou
Výstava trvá do 30. 1. 2016
Otevírací doba: pondělí-pátek 9-12 a 13-17 hodin, sobota 10-13 hodin
(24. 12.-26. 12. a 1. 1. zavřeno, 31. 12. otevřeno 9-12 hodin)
Vstupné: 10 Kč / 20 Kč (děti do 6 let a senioři nad 70 let zdarma)

Autor / zdroj: Radana Schaeferová

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.