JABLONEC NAD NISOU
Klášterní zahrady patří dodnes díky důmyslné zahradní architektuře k příjemným místům, které vyhledávají i turisté. Jak zahrady vznikaly, vyvíjely se a čím jsou specifické se návštěvníci mohou dovědět na přednášce v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových v Jablonci nad Nisou, v úterý 28. dubna.
Jablonecké kulturní a informační centrum pozvalo do Jablonce nad Nisou Vladimíru Královou, která pracuje pro generální ředitelství Národního památkového ústavu v Praze. V podkroví bývalé fary kostela svaté Anny, které nyní slouží jako Památník národopisců Jany a Josefa V. Scheybalových, odborně a zároveň poutavě představí vývoj klášterních zahrad.
„Vladimíra Králová, která pracuje jako památkářka zahradního umění, má v této oblasti velké znalosti a také díky své profesi bohaté zkušenosti. O zahradách, jenž byly zřizovány církevními řády, ví mnoho detailů a historických souvislostí. Zajímají ji odlišnosti zahrad v návaznosti na to, který řád ji vybudoval a také zkoumá jejich květinovou symboliku. V jejím podání minulost zahrad ožije návštěvníkům před očima. A myslím, že teď na jaře se přednáška může stát i inspirací pro výlety,“ říká Lea Machurová z Jabloneckého turistického a informačního centra, které akci pořádá.
Téma přednášky navíc přímo souvisí s bývalou farou kostela svaté Anny, kde se bude konat. „V době, kdy zde žili a tvořili manželé Scheybalovi, jejich snahou bylo zachování stylu farní zahrady. Okrasné a užitkové rostliny se zde setkávaly s bylinkovými záhony. A právě i o tom se v přednášce Vladimíra Králová zmíní,“ uzavírá Lea Machurová.
Přednáška Klášterní zahrady se koná 28. 4. od 17 hodin v Památníku Jany a Josefa Scheybalových v Jablonci nad Nisou. Vstup volný.