JABLONEC NAD NISOU
Dům manželů Scheybalových v Jablonci nad Nisou v úterý 10. listopadu hostí předního českého restaurátora Andreje Šumberu. Přednášet bude o zajímavé historii pomníku na Staroměstském náměstí v Praze a jeho dvouletém restaurování, které bylo dokončeno k šestistému výročí smrti Mistra Jana Husa.
K letošním oslavám 600 let od smrti Mistra Jana Husa se připojuje také Jablonecké kulturní a informační centrum. K tomuto významnému výročí připravilo v Památníku Jany a Josefa V. Scheybalových přednášku zaměřenou na restaurování pražského pomníku Jana Husa. Kolem sousoší, které vévodí Staroměstskému náměstí, proudí denně stovky i tisíce lidí. Jeho uvedení do současné podoby trvalo dva roky a vyžádalo si dovednost několika restaurátorských technik.
„Jelikož město Jablonec je známé svou tradicí zpracovávání kovové bižuterie, oslovili jsme jednoho z nejuznávanějších restaurátorů na kovy v Čechách akademického sochaře Andreje Šumberu. Právě on se podílem na obnově sousoší pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze, který před sto lety vytvořil sochař Ladislav Šaloun,“ vysvětluje Lea Machurová z Jabloneckého kulturního a informačního centra. „Andrej Šumbera studoval v Jablonci nad Nisou na střední průmyslové škole. Rovněž jeho raná šperkařská činnost je zde zastoupena ve zdejším Muzeu skla a bižuterii, a to ve sbírce šperku. Ve své přednášce Andrej Šumbera posluchače seznámí s různými technikami, se kterými se museli restaurátoři potýkat, a zmíní také velmi zajímavou historii vzniku samotného pomníku,” doplňuje Machurová.
Pomník Mistra Jana Husa byl před započetím restaurátorských prací již ve velmi špatném stavu. Do bronzového sousoší zatékalo, železné šrouby korodovaly a vnitřní cihlová vyzdívka byla zchátralá. Samotná konstrukce bronzové části, která potřebovala odborný zásah, váží téměř 14 tun, je odlita z 300 samostatných dílů a propojena 6 000 šrouby! Došlo i k čištění vnějšího kamenného pláště. Rovněž zajímavý je vnitřní prostor pomníku se svými podzemními chodbami, kde byla uložena pamětní schránka s listinami a předměty, které upomínají na letošní rok oprav.
„Přednáška bude nesmírně zajímavá a jsme rádi, že se k nám do památníku po půl roce restaurátorské téma vrací. Andrej Šumbera má v tomto oboru třicetileté zkušenosti. Podílel se například na restaurování fondu Klenotnice Pražského hradu, bronzových soch v pražském Lapidáriu, pracoval na Relikviáři sv. Maura, na kovových prvcích na jižní části katedrály sv. Víta a na náhrobku sv. Jana v Praze,“ uzavírá pozvánku Lea Machurová.