JABLONEC NAD NISOU
Dům Jany a Josefa Scheybalových v Jablonci nad Nisou přichystal na podzim výstavy věnované mimořádnému krajináři, vlastivědci a propagátorovi turismu u nás – Janu Prouskovi. První návštěvníci si mohou jeho dílo prohlédnout už při vernisáži ve čtvrtek 10. září.
“Malíř Jan Prousek měl všechny předpoklady stát se úspěšným malířem v některé z uměleckých metropolí střední Evropy. Zvolil však návrat do rodného Pojizeří. Začal dokumentovat mizející venkovské stavby a věnovat se ochraně historického dědictví. V časopisech propagoval rodný kraj, jeho krásy a zajímavosti. Byl iniciátorem rozvoje cestovního ruchu,” vysvětluje Jan Strnad z Městské galerie My, který se na přípravách výstav v Jablonci podílel.
Právě v Domě Jany a Josefa Scheybalových v Jablonci nad Nisou, kde se dvě propojené výstavy díla Jana Prouska konají, sídlí v současné době informační centrum pro turisty. Najdete ho v přízemí domu. O patro výše v Městské galerii My si pak můžete prohlédnout Prouskovy krajinářské práce. V podkroví domu je umístěna menší expozice zabývající se 120. výročím Národopisné výstavy českoslovanské, účastí Jana Prouska na ní a událostem, jež s touto důležitou celonárodní přehlídkou souvisejí. “Jan Prousek se aktivně zapojoval do společenského života v Turnově. Patřil mezi zakládající členy turnovského muzea a Sokola. Pořádal výlety do okolí a vydával, dalo by se říci, průvodce, kde zmiňoval nejen trasu, ale i historické souvislosti míst, sám průvodce také ilustroval. Nebyl mu lhostejný ani stav movitých památek. Například sály hradu Valdštejn vyzdobil kresbami, zřídil zde expozici a vedl pamětní knihu. Velkou část svého díla věnoval vesnickým stavbám a lidovému stavitelství v Pojizeří. Dodnes je obdivují domácí i zahraniční turisté,” říká Lea Machurová, která expozici v podkroví Domu manželů Scheybalových vytvořila ve spolupráci s Muzeem Českého ráje v Turnově.
“Svými idealistickými představami Prousek poněkud předešel dobu, ve které nenalezl pochopení a nedočkal se uznání, jež mu náleželo. Ke splátce dluhu vůči Janu Prouskovi, který stále máme, by měly přispět také tyto výstavy,” uzavírá Strnad.
Výstavy v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových věnované Janu Prouskovi:
1.
Městská Galerie MY (1. patro domu), 11. 9.–28. 11. otevřeno: út–pá 10–12 a 13–17 h, so 10–13 h (Den evropského dědictví 12. 9.: 9–17)
Malíř Jan Prousek /1857–1914/
Krajinomalby, vlastivědné kresby z Českého ráje a Jizerských hor, národopisné studie z Pojizeří (z cyklu výstav věnovaných výtvarným umělcům, o kterých psal Josef V. Scheybal jako historik umění)
Vstup zdarma
2.
Památník Jany a Josefa V. Scheybalových (podkroví domu), 10. 9.–25. 11.
otevřeno: po–pá 9–12 a 13–17 h, so 10–13 h (Den evropského dědictví 12. 9.: 9–17)
Jan Prousek a Národopisná výstava českoslovanská v Praze Expozice přibližuje národopisnou činnost Jana Prouska a jeho další aktivity
Připomínka 120. výročí konání národopisné výstavy (1895–2015) a 100. výročí úmrtí Jana Prouska (1914–2014) Vstupné: 20 Kč dospělí/ 10 Kč zlevněné
Tematická beseda v Památníku Jany a Josefa V. Scheybalových: úterý 22. 9. od 17 hodin
Severočeské motivy Jana Prouska
Vlastenecké a lidově výchovné umělecké poslání v díle J.Prouska představí historik umění PhDr. Miroslav Cogan, kurátor výtvarného umění Muzea Českého ráje v Turnově.
Vstup zdarma
Akce se konají se ve spolupráci s Muzeem Českého ráje v Turnově, odkud byla zapůjčena většina exponátů.
Jan Prousek /1857–1914/ – malíř, vlastivědný kreslíř, národopisný dokumentátor a sběratel. Narodil se ve Svijanech jako syn úspěšného nájemce svijanského pivovaru. Vydal se však za vysněnou malířskou dráhou a prošel několik výtvarných akademií – v Praze, Vídni a Mnichově. Studium završil v krajinářské speciálce v německém Karlsruhe. Po návratu do rodného Pojizeří se podílel na většině, nejen místních, osvětových výstav. Úzce spolupracoval s mnoha turnovskými spolky, Klubem Českých turistů, založil několik kronik. Zemřel před stol lety v Turnově.