ŽELEZNÝ BROD
Pecha Kucha Night je jedinečný světový koncept setkávání umělců, designérů, výtvarníků, grafiků, architektů a teoretiků, kteří tak mají možnost vyměnit si své zkušenosti a poznatky z oboru a seznámit s nimi veřejnost.
Tento pátek se v Kc kino v Železném Brodě představí 14 prezentujících o kterých je teď v uměleckém světě stále slyšet i vidět. Specialitou bude, že PechaKucha night otevře umělecký festival Seš-lost, těšit se tedy můžete na afterparty s živou muzikou a otevření velké výstavy na téma: Hodnota umění.
Železný Brod je nejmenším městem v ČR, kde se večery pořádají. Setkání se koná v příznačných prostorech Kc kina Železný Brod, který navrhnul významný český architekt Karel Hubáček, autor televizního vysílače a hotelu na Ještědu, držitel významného ocenění Mezinárodní unie architektů z roku 1969.
Jakub Hošek
Jakub Hošek je jedním z nejsilnějších hlasů nastupující výtvarné generace. Po studiích na AVU u Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy se kromě malby a instalací velmi intenzivně zabývá také hudbou, stojí například za festivalem Creepy Teepee, je jedním ze zakladatelů multidisciplinárního projektu A.M.180 Collective a pod pseudonymem Indie Twins velmi často spolupracuje se svou sestrou Anežkou.
Richard Loskot
Výtvarník Richard Loskot ve svých instalacích pracuje se světlem a časem, dlouhodobě se zabývá otázkou klíčování a toho, co může a nemusí být viděno, rád přináší divákovi moment překvapení tam, kde by ho nečekal. Filosofický přesah jeho práce oceňují především teoretici, což dokazuje dvojitá nominace na prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého.
Michal Cimala
Michal Cimala je chameleonem tuzemské umělecké scény, zabývá se malbou, instalací, sochou, ale i šperkem nebo hudbou. Založil hudební projekty Roxor a Printer, stál u zrodu kulturního centra Trafačka, v současnosti působí jako asistent na Akademii výtvarných umění (ateliér sochařství).
Maria Makeeva
Křehké až pohádkové kresby mladé ilustrátorky Marie Makeevy jsou podrtžené charakteristickým minimalistickým a přesným rukopisem. Její práci jste mohli zaznamenat třeba v Pedal Project magazínu, v katalogu Ulč Furniture a stojí také za vizuálním stylem festivalu Seš-lost.
Tereza Fišerová
Studentka ateliéru Federica Díaze na pražské UMPRUM Tereza Fišerová se zabývá především interaktivními instalacemi a kinetickými sochami. Vztah mezi umělcem a jeho dílem je pro ni klíčovým a prostřednictvím umění zkoumá i svá vlastní fyzická omezení.
Nadia Buyse
Nadia Buyse je americká umělkyně, která ve svém díle konfrontuje zvuky, obrazy, loutky, nejistoty i gender a sexualitu, její performance jsou plné emocí a dochází skrze ně k určité formě terapie. Kromě autorské tvorby působí jako pedagog, vyučovala například na hudebním kempu Rock´n Roll Camp for Girls.
Hynek Chmelař
Hynek Chmelař se věnuje především kresbě a komiksu, nicméně stojí i za několika zdařilými instalacemi. Má za sebou několik výstav v Čechách a v zahraničí, vedle studia kresby na ostravské univerzitě strávil rok na drážďanské Hochschule für Bildende Künste.
Centrum současného umění DOX
Jedna z nejprogresivnějších uměleckých institucí v ČR založená v roce 2008, je veřejností i odborníky vnímána jako dynamická kulturní platforma, která se nebojí dát prostor velmi různorodým a odvážným přístupům a tendecím. Za šest let své existence představil DOX na 120 výstavních projektů a více než 600 vzdělávacích programů.
Prám
Spolek Prám tvoří 12 absolventů AVU a UMPRUM, kteří v pražských Vysočanech vytvořili prostor otevřený všem formám umění a designu. Cílem Prámu je vytvoření platformy pro multikulturní a multioborový dialog, podpora nezávislých tvůrců a šíření kulturního povědomí.
Michaela Spružinová
Michaelu Spružinovou zajímá sklo ve všech svých formách. Po studiích v Kamenické Šenově, Ústí nad Labem a mnoha zahraničních stážích nyní pracuje na vlastním projektech, působí na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a jako kurátorka stojí za mnoha zdařilými výstavami.
Baugruppe
Jak to dopadne, když si skupina lidí společně koupí pozemek, společně s architektem navrhne bytový dům, společně to celé zafinancuje a následně se do nového domu společně nastěhuje? Fenomén kolektivního bydlení přiblíží organizátoři úspěšné výstavy Baugruppe ist super!
Jana Orlová
Jana Orlová je multidisciplinární umělkyně, která se ráda dotýká hranic a spojuje neobvyklé s každodenním, její performance jsou určitou živou poezií. Kromě malby a performance studovala také environmentální a historicko-literární studia.
Martina Singerová
Mladá šperkařka Martina Singerová spojuje zdánlivě nespojitelné, ráda zkoumá vnitří řád a v materiálech hledá nové souvislosti. Její velkorysé šperky jsou známé hlavně v zahraničí, kde nedávno dokončila svá studia.
Evžen Šimera
Finalista ceny Jindřicha Chalupeckého a laureát Ceny kritiky, malíř a konceptuální umělec, který se zabývá také hudbou a videem. Evžen Šimera je širší veřejnosti známý hlavně svými “stékanými” lineárními malbami, dlouhodobě se zabývá lidským vnímáním a vztahem umělecké dílo – divák.
Pecha Kucha Night Železný Brod se koná 26. června 2015 od 19. hodin v KC kinu Železný Brod. Vstupenky je možno zakoupit v předprodeji v turistickém informačním centru Železný Brod za 100 Kč, na místě pak za 120 Kč.