JABLONEC NAD NISOU
První prosincový večer v památníku manželů Scheybalových v Jablonci nad Nisou je věnovaný mechanickým betlémům. Návštěvníci mohou proniknout do tajů řezbářské a restaurátorské práce Kamila Andrese, kterou přijede představit Bohunka Krámská ze Severočeského muzea v Liberci.
Mechanické betlémy přivádí k úžasu děti i dospělé už celá desetiletí. Nemění na tom nic ani dnešní doba moderních technologií. Možná spíše naopak. Lidé toužící po dávném kouzlu Vánoc ho stále častěji nalézají v precizní práci, řemeslném umu a výtvarném citu řezbářů, kteří s pomocí důmyslných mechanismů mohou vdechnout život pastýřům, ovečkám i třem králům. "Mnohdy je velmi složité zprovoznit mechanické betlémy tak, aby se jednotlivé postavičky mohly pohybovat, např. klanět se a přinášet dary, kováři kovat na kovadlině nebo zvířátka kývat hlavami. Mezi takové mistry, kteří to dokáží, patří Kamil Andres z Třebechovic pod Orebem. A právě jeho práci představíme na další přednášce v Domě Jany a Josefa Scheybalových v Jablonci nad Nisou v úterý 1. prosince," říká Lea Machurová, která má předvánoční akci za Jablonecké kulturní a informační centrum na starosti.
"Přednášku povede kurátor a etnograf Severočeského muzea V Liberci Bohunka Krámská spravující sbírku betlémů ze Severních Čech. Seznámí posluchače s důkladnou přípravou, která předchází samotné řezbářské práci. Počínaje prvním zhotovením fotografické dokumentace jednotlivých celků a dílů, následně pak hledání všech možných archivních informací o autorovi, původů souboru, pracovních technikách, ale i dochovaného materiálů, který je zapotřebí při obnově poškozených nebo zcela chybějících částí. Povídání bude doplněno fotografiemi a videoprojekcí pro hlubší poznání restaurátorské a řezbářské práce," přidává podrobnosti Lea Machurová.
Kamil Andres, kterému je večer věnován, je jediným restaurátorem s licencí MK ČR na restaurování mechanických betlémů. Zabývá se také vlastní tvorbou, publikuje a účastní se výstav. Od roku 2014 obnovuje tzv. Metelkův betlém z Jilemnice - nejznámější betlém na severu Čech. V současné době probíhá postupné rozebírání celého betlému, figurka po figurce, dřívko po dřívku. Vše se pečlivě dokumentuje a poloha každého dílu je zaznamenána. Figur je celkem 250. Do expozice Severočeského muzea v Liberci by měl být betlém navrácen před Vánocemi 2016.
ZNOVUZROZENÉ MECHANICKÉ BETLÉMY
KAMIL ANDRES, RESTAURÁTOR A ŘEZBÁŘ
Dům Jany a Josefa V. Scheybalových, Kostelní ulice 1/6, Jablonec nad Nisou
1. 12. 17.00 hodin, vstup zdarma