JABLONEC NAD NISOU
Mimořádné dílo výtvarníka Reného Roubíčka můžou lidé obdivovat v Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Zdejší ojedinělou expozici skla, která letos slaví 111 let své existence, doplnil před několika dny unikátní křišťálový objekt Expo2. Je jednou ze dvou totožných plastik. Druhá poputuje nejprve na Expo do Milána a za pět let se představí na Expo Dubai 2020.
Nejnovější dílo, prostorový křišťálový objekt ikony českého designu a skla, výtvarníka Reného Roubíčka muzeu darovala muzeu společnost PRECIOSA Lighting, v jehož sklářských dílnách křišťálový skvost vznikal.
„Měl jsem možnost být u toho, když dílo vznikalo a vidět Reného Roubíčka při práci. Byl to velký zážitek. Za světlo bych mu chtěl moc poděkovat, protože to je světlo naděje pro naše tradiční řemeslo, který sklářství je,“ řekl o křišťálovém unikátu hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Exponát je jakýmsi symbolickým svorníkem v tvorbě Reného Roubíčka pro mezinárodní výstavy Expo, neboť jeho práce obdivovali návštěvníci výstavy EXPO v Bruselu v roce 1958 a EXPO v Montrealu v roce 1967. Spolu s týmem sklářů a dalších odborníků na něm pracoval půl roku a veřejnosti jej představil právě 12. června loňského roku. Křišťálový umělecký objekt Expo2 pro společnost Preciosa, bude představen v rámci projektu Back to the Future v průběhu Expo Milano 2015 a posléze se představí i na Expo Dubai 2020.
„Sklářská tradice je pro náš kraj výjimečná a její nositelé se dlouhodobě drží na světové špičce, kam patří jednoznačně i René Roubíček. Počiny těchto sklářů, kteří předávají své zkušenosti, jsou pro nás příslibem do budoucna,“ podotkla Hana Maierová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libereckého kraje.
René Roubíček je sochař, výtvarník a sklář, který se narodil 22. ledna 1922 v Praze. Vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou školu v Praze, ateliér prof. Josefa Kaplického. Jeho tvůrčí a pracovní kariéra je spjata úzce s Libereckým krajem. Po válce učil v Odborné škole sklářské v Kamenickém Šenově, následně působil mimo jiné jako výtvarník vývojového střediska při Střední průmyslové škole sklářské v Železném Brodě. Od roku 1969 je výtvarníkem ve svobodném povolání.
Exponát doplňující největší sbírku skla v České republice najdou zájemci v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, ve 4. patře.
Muzeum sídlí na adrese U Muzea 398/4, otvírací doba: úterý – neděle 9:00 – 17.00 hodin.
Vstupné: dospělí 80 Kč, děti 50 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí + 1 – 3 děti) 200 Kč.