KULTURA / Hudba

Největší jablonecké varhany stále čekají na záchranu
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: ingimage/Leviathan

JABLONEC NAD NISOU

V lednu loňského roku zahájil Nadační fond Jablonecké varhany kampaň na záchranu největších jabloneckých varhan. Tento unikátní nástroj podlehl zubu času i červotoče a hrozí, že bez restaurátorského zásahu umlkne definitivně. To ale nechtějí dovolit místní občané.

Jedinečnost nástroje v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova spočívá nejen v jeho velikosti. „Byly postaveny ve třicátých letech firmou Rieger z Krnova patřící mezi válkami mezi absolutní světovou špičku. Inspirující pro nás dnes je skutečnost, že i přes obtíže poválečné doby se obyvatelé tehdejšího Jablonce dokázali spojit a za pomoci několika významných donátorů vybrat finance na stavbu celého kostela i varhan světových parametrů,“ vysvětluje MUDr. Irena Kreiselová, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu.

Význam kulturního odkazu meziválečných obyvatel Jablonce nenechal chladnými celou řadu lidí a tak se během roku 2018 podařilo pro záchranu varhan získat již více než jeden milion dvě stě tisíc korun. Další milion je připraven na účtech města Jablonec nad Nisou pro zahájení prací na opravách, půl milionů získala nadace od Libereckého kraje. Největší díl z této velké částky přinesly symbolické adopce jednotlivých varhanních píšťal. Celkem bylo adoptováno 243 píšťal, přičemž jich varhany mají přes 2 800. Další díl přinesly varhanní koncerty, pořádané Jabloneckým kulturním a informačním centrem. To věnovalo nadačnímu fondu výtěžek z dobrovolného vstupného z některých tradičních letních koncertů.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova je významnou stavbou architekta Josefa Zascheho a hodnotnou kulturní památkou města. Varhany jsou jeho nedílnou součástí i po stránce architektonické a také tím se řadí mezi unikáty. Možná i proto začala, zprvu spontánně, vznikat tzv. galerie osobností. „Nosnou myšlenkou je „adoptování“ varhanní píšťaly nějakému člověku, který měl vztah k městu, farnosti nebo varhanám. První píšťala byla „věnována“ farníky předchozímu jabloneckému děkanovi P. Antonínu Bratršovskému (působil zde v letech 1990-2006). Následovala píšťala pro Ernsta Tschakerta, předválečného jabloneckého regenschoriho, za jehož působení byly varhany postaveny. Ta byla pořízena z výtěžku podzimního benefičního koncertu,“ upřesňuje Irena Kreiselová a dodává: „Galerie se postupně rozrůstá a brzy se medailonky jednotlivých osobností objeví i na webových stránkách Nadačního fondu. Další příležitostí, jak ji obohatit o novou osobnost, bude první jarní koncert z připravované série benefičních koncertů na podporu varhan.“

Jak se ukázalo, vedle možnosti adoptovat píšťalu třeba jako dárek k výročí či Vánocům je právě návštěva koncertu, kde posluchači mohou prostřednictvím vstupného přispět na obnovu varhan. „Spojit kulturní zážitek s dobrou věcí je přirozené a navíc příjemné,“ vysvětluje člen správní rady fondu Petr Tulpa. „Proto chystáme další koncerty ve spolupráci s varhaníky, kterým také není osud jabloneckých varhan lhostejný. A protože samotné varhany nejsou již k tomuto účelu použitelné, připravujeme pro posluchače překvapení. O varhanní hudbu nepřijdou a navíc budou moci varhaníka sledovat při hře přímo před sebou, nikoliv na vzdáleném kůru. V dubnu totiž přijede varhanice Jiřina Dvořáková Marešová se svým varhanním pozitivem.“

A nebude to zdaleka poslední aktivita, kterou pro záchranu varhan Nadační fond chystá. Těšit se můžeme nejen na další koncerty v samotném kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova i jinde, ale také na komentované prohlídky varhanního nástroje či přednášky a besedy s dalšími odborníky kolem varhan i samotného kostela. Zájemci o informace najdou vše včas na webových stránkách www.jabloneckevarhany.cz.

Autor / zdroj: Jana Fričová

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.