JABLONEC NAD NISOU
Léto může být parné, může být i deštivé. Určitě ale neuděláte chybu, když si naplánujete návštěvu kostela spojenou s poslechem varhanní hudby. V Jablonci nad Nisou máte možnost zaposlouchat se do tónů výjimečného hudebního nástroje každé úterý v rámci cyklu Jablonecké kostely otevřeny, který připravilo Jablonecké kulturní a informační centrum.
V letní sezóně 2015 (7. 7.–25. 8.) se pro veřejnost znovu otevřou sakrální památky v centru Jablonce nad Nisou, a to každé úterý od 10 do 17 hodin. „Prohlédnout si můžete kostel svaté Anny, který je nejstarší dochovanou stavbou našeho města. Dále nejmladší, ovšem zároveň největší římsko-katolický kostel v Jablonci – kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, postavený podle návrhu celoevropsky proslulého architekta Josefa Zascheho. Na seznamu zpřístupněných sakrálních památek je také pseudogotický kostel Dr. Farského, který se nachází v těsné blízkosti pěší zóny. Není nijak monumentální, ale zato je velmi fotogenický a přitahuje proto pravidelně pozornost turistů. Obdivovatelům secese pak doporučujeme starokatolický kostel Povýšení sv. Kříže. Ten sice nenajdou přímo v centru města jako ostatní zmíněné kostely, ale protože jde o sakrální památku v secesním slohu významnou i v evropském měřítku, jeho návštěvu je škoda vynechat,“ říká Regína Fučíková z turistického infocentra v Jablonci nad Nisou.
Od 17 hodin pak vždy v jednom z kostelů zazní varhanní hudba. „Všechny chrámy mají nyní koncertně použitelné nástroje. Návštěvníci tak budou moci porovnat zvuk varhan v podání špičkových českých interpretů. Pestrý program nabídne známá i objevná díla z české a světové varhanní literatury, ale také improvizace šité na míru nástroje a prostoru, včetně námětů od posluchačů,” láká Borek Tichý z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které program připravuje. K letní pohodě určitě přispěje i to, že vstup do kostelů včetně koncertů je zdarma.
Přehled varhanních koncertů:
úterý 7. 7., 17 hodin
Kostel sv. Anny, Kostelní ulice
Přemysl Kšica (varhany Grygar/VARFI, 2006/2009)
Varhany postavila firma Vladimír Grygar z Prostějova. Po počátečních problémech s jejich funkčností, je v roce 2009 kompletně znovuzprovoznila firma VARFI s.r.o., Brantice. Mají 64 paměťových kombinací.
Na programu zazní skladby: Johann Sebastian Bach: Preludium Es dur BWV 552, 1685-1750, Chorálová předehra "Nun komm, der Heiden Heiland" BWV 659, Fuga sopra Magnificat BWV 733, Chorálová předehra „O Mensch, bewein dein Sünde gross“ BWV 622, Fantasie a fuga g moll BWV 542, Triosonáta G dur č. 6 BWV 530, Chorálová předehra „Schmücke dich, o liebe Seele“ BWV 654, Fuga Es dur BWV 552
úterý 14. 7., 17 hodin
Kostel Povýšení sv. Kříže, Náměstí B. Němcové
Přemysl Kšica (varhany Schuster und Sohn, Žitava, 1911)
úterý 21. 7., 17 hodin
Kostel Dr. Farského, Náměstí Dr. Farského
Jiřina Dvořáková Marešová (varhany Schuster und Sohn, Žitava, 1939)
úterý 28. 7., 17 hodin
Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, Horní náměstí
Dagmar Doubková – varhany (Gebrüder Rieger, Krnov, 1932), Daniela Radosa – soprán, Miroslav Laštovka – trubka
úterý 4. 8., 17 hodin
Kostel Povýšení sv. Kříže, Náměstí B. Němcové
Drahoslav Gric (varhany Schuster und Sohn, Žitava, 1911)
úterý 11. 8., 17 hodin
Kostel Dr. Farského, Náměstí Dr. Farského
Radek Rejšek (varhany Schuster und Sohn, Žitava, 1939)
úterý 18. 8., 17 hodin
Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova
Drahoslav Gric (varhany Gebrüder Rieger, Krnov, 1932)
25. 8., 17 hodin
Kostel sv. Anny, Kostelní ulice
Jiřina Dvořáková Marešová (varhany Grygar/VARFI, 2006/2009)