AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Projekt Školy bez bariér skončil. Usnadní přístup studentům s handicapem
Gymnázium Dr. Randy v Jablonci nad Nisou. 
Autor / zdroj foto: Jan Mikulička

Liberecký kraj

Čtyřletý projekt Libereckého kraje nazvaný Školy bez bariér je u konce. V souladu se svým názvem díky stavebním úpravám umožnil lepší přístup do vzdělávacích institucí handicapovaným studentům.

„Projekt Školy bez bariér přináší úpravy celkem na osmi středních školách v Jablonci a Liberci. Jedná se odborné střední školy i gymnázia, které jsou příspěvkovými organizacemi Libereckého kraje. Díky stavebním úpravám se studenti s tělesnými i smyslovými handicapy dočkají lepšího zpřístupnění výuky,“ uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Vše se připravovalo od roku 2017, v roce 2019 následovalo podání žádosti o dotaci do Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím Integrovaného plánu rozvoje území Liberec – Jablonec nad Nisou. „Na projekty byly vyčleněny dotace až 90 milionů korun,“ řekl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Stavební úpravy na prvních třech školách započaly roku 2020. Proměnou prošly Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická v Liberci a jablonecká Střední škola řemesel a služeb a Vyšší odborná škola mezinárodního obchodu a Obchodní akademie. O rok později následovaly Střední průmyslová škola textilní a Střední škola strojní, stavební a dopravní v Liberci.

V roce 2022 odstartovaly práce na posledních třech školách. „Šlo o projekty, které byly stavebně náročnější, nebo bylo nutné přizpůsobit práci na nich podmínkám školy, třeba kvůli souběhu s jinými stavebními akcemi,“ doplnil náměstek Čeřovský. Poslední projekt byl hotov letos v červnu. Úpravy se týkaly jabloneckých gymnázií U Balvanu a Dr. Antona Randy a liberecké Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy.

Autor / zdroj: Jan Mikulička

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.