KULTURA / Knihy

Praha zahájila výstavbu nové knihovny na Petřinách poklepáním na základní kámen
Vizualizace nové pobočky městské knihovny na Petřinách. 
Autor / zdroj foto: MONOM architekti

Praha

Hlavní město ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze po desetiletí příprav staví novou budovu pro svoji pobočku na Petřinách. Nová knihovna nahradí dočasnou stavbu bývalé školky postavené v 50. letech 20. století, která knihovně sloužila od 60. let. Demoliční práce na staveništi byly zahájeny v dubnu letošního roku, slavnostní poklepání na základní kámen se pak uskutečnilo v úterý 28. června 2022 za účasti zástupců hlavního města, městské části Praha 6, vedení knihovny, architektů i zhotovitelů stavby.

„Po třinácti letech čekání dnes konečně začínáme stavět. Nová, moderní a plně bezbariérová pobočka bude místem, kde se nejen půjčují knihy, ale kam si děti i dospělí chodí vyprávět své příběhy, čerpat inspiraci, pracovat, dělat si názor, bavit se, dozvídat se o aktuálním dění, vyjadřovat se, angažovat se nebo se jen tak potkávat,“ říká Hana Třeštíková, radní hl. m. Prahy pro kulturu, výstavnictví a cestovní ruch.

Nová knihovna nabídne prostory pro příjemné posezení s knihou, prostory kluboven vhodných pro setkávání občanských zájmových skupin, ale i společnou práci nebo studium a součástí budovy bude multifunkční sál s možností filmových projekcí, koncertů, přednášek i divadla. Přízemí bude propojené se zahradou, která nabídne čtenářům další možnosti využití. 

„Knihovna své služby neustále rozvíjí a knihovna, která k tomu má prostor a vybavení, je významným hybatelem v oblasti rozvoje komunit a zvyšování kvality života v místě a Petřiny na knihovnu, která plní i funkci kulturního a komunitního centra už dlouho čekají,“ připomíná ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

Financování stavby je zajištěno z rozpočtu Městské knihovny v Praze, která je příspěvkovou organizací hl. m. Prahy. Celková částka na stavbu a vybavení knihovny se předpokládá ve výši 226 milionů Kč. 

Architektonický návrh knihovny vypracovalo studio Monom, které je i autorem podoby interiérového vybavení. Vypracování projektu a dokumentů potřebných k realizaci je dílem projekční a inženýrské kanceláře Siebert + Talaš. Dodavatelem stavby je konsorcium firem Subterra a Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. 

„Prvním krokem bylo odstranění stávajícího objektu knihovny, následně se začalo s hloubením stavební jámy, která bude mít hloubku pět metrů pod úroveň stávajícího terénu. Z jámy pak začne vyrůstat železobetonová konstrukce nové knihovny s jedním podzemním a čtyřmi nadzemními podlažími,“ vysvětluje postup stavby knihovny stavbyvedoucí Pavel Růžička.

Společně se vznikem budovy se uskuteční i práce v jejím nejbližším okolí, jako je uložení nových inženýrských sítí nebo vybudování nádrží pro zadržování dešťové vody, která bude následně využívána při péči o zeleň. Začátkem roku 2023 se práce přesunou do interiéru, kde se budou montovat rozvody vody, elektra a vzduchotechniky. Na jaře přijde na řadu fasáda, kterou bude tvořit minerální izolace a tenkovrstvá silikonová omítka.

Předpokládaný termín dokončení stavby, včetně úprav okolí, je léto 2023. Závěrečná fáze bude věnována dokončení interiéru a jeho vybavení nábytkem. Následovat bude nastěhování uživatelů budovy z řad knihovníků a příprava na otevření pro veřejnost. To se předpokládá na podzim 2023. 

„Petřiny si bezesporu zaslouží moderní a důstojnou knihovnu, která bude sloužit nejen jako středisko vzdělanosti, ale bude i komunitním centrem. Jsem proto rád, že namísto zastaralého objektu, který již nebylo možné rekonstruovat, zde po určitých peripetiích vznikne zcela nová budova plně vyhovující požadavkům na rozšířené služby knihovny v 21. století – a místním tak vedle literatury nabídne i prostory pro kulturní a vzdělávací akce,“ říká starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář.

Autor / zdroj: Vít Hofman

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.