AKTUÁLNĚ / Společnost

Necelá polovina lidí souhlasí se zrušením nouzového stavu, dvě pětiny obyvatel by nouzový stav zachovalo. Návrat dětí do škol je pro lidi prioritou
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Společnost SANEP realizovala exkluzivní bleskový průzkum ohledně rozhodnutí Poslanecké sněmovny ČR o zrušení, resp. neprodloužení nouzového stavu. Z výsledků šetření vyplývá, že necelá polovina obyvatel České republiky vyjádřila souhlas se zrušením nouzového stavu (45,7%), zatímco dvě pětiny lidí by bylo pro zachování či prodloužení nouzového stavu (40,8%). Jednoznačný názor v této věci nemá 13,5 procent obyvatel ČR.

Na základě těchto dat je evidentní, že jsou lidé již vyčerpaní neustálými opatřeními, která jsou pro ně navíc v mnohých případech nesrozumitelná, a s řešením koronavirové krize nejsou spokojeni. Většinový souhlas se zrušením nouzového stavu je jasným signálem pro vládu, že lidé volají po razantní změně v přístupu řešení současné situace.

Jak dále vyplývá z průzkumu společnosti SANEP, mnohem jasněji mají Češi v otázce fungování škol, povinnému testování žáků či návratu dětí do škol s využitím samovýtěrových testů po vzoru Rakouska.

S rozhodnutím ministra školství Roberta Plagy (ANO) o tom, že školy budou i nadále fungovat stejně i bez nouzového stavu, nesouhlasí dvě třetiny obyvatel (63,1%), zatímco souhlas vyjádřila jen necelá třetina lidí (28,2%).

S povinným testováním žáku nesouhlasí podle aktuálního průzkumu SANEP nadpoloviční většina lidí (52,6%), naopak s povinným testováním vyjádřilo souhlas 36,7 procent obyvatel České republiky.

Zajímavým zjištěním je, že takřka dvě třetiny lidí (61,5%) by souhlasili s návratem dětí do škol po vzoru Rakouska, tedy s využitím samovýtěrových testů. Ukazuje se, že pro lidi je návrat dětí do škol naprostou prioritou, a to i za cenu povinného testování, se kterým však nadpoloviční většina lidí nesouhlasí.

Jasno mají Češi i v otázce rozhodnutí vlády ohledně uzavření epidemicky rizikových okresů. Naprostá většina obyvatel s tímto rozhodnutím nesouhlasí (70,1%), zatímco souhlas vyjádřila jen necelá pětina lidí (19,6%). Jednoznačný názor pak v této otázce nemá 10,3 procenta naších obyvatel.


Výše uvedený exkluzivní bleskový průzkum společnosti SANEP byl proveden dne 12. února 2021 na vybrané skupině 1.215 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 11.673 dotázaných.

Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.

Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.

Autor / zdroj: -cra-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.